KOSGEB HİBE DESTEĞİ

Bu yazımda kosgeb desteklerinden nasıl faydalanabilirsiniz yolu yordamı nedir dilim döndüğünce anlatmaya çalışacağım.tabi bu yazı bilgilendirme amaçlı olup kosgeb niyetiniz varsa önce kosgebe gidip danışmanlardan birisinden fikir almanız önceliğiniz olsun.

Öncelikle kosgeb desteklerinden faydalanmak için son üc yıldır bağkurlu olmamanız buna bağlı vergi levhası veya herhangi bir şirkette hissedar olmamanız öncelikli şarttır.eğer bu şartı karşılıyorsanız ve kosgebe yapacağınız başvuruda ,örnek olarak mobilyacı olarak başvuruda bulunacaksanız ve önceden bu sektörde sigortalı olarak çalışmışsanız sizin için desteği alma konusunda çok faydalı olacağını belirteyim.

Firmayı kurmadan önce yine kosgeb sitesinde ücretsiz olarak edevletinizden giriş yaparak geleneksel girişimcilik ve ileri girişimcilik belgelerini bir gün içerisinde alabilirsiniz.bu iki belgeyi almadan firma kuruluşu yapmayın yoksa desteklerden faydalanamazsınız,girişimcilik belgelerini aldıktan sonra hangi destekten faydalanacağınızı kesinleştirin ve firmayı veya şahış firması olacak ise kuracağınız işin NACE kodu ile kurmanız gerekmektedir pastahane nacesiyle kurduğunuz işletmeye kosgebten mobilyacı desteği alamazsınız.

Peki bu nace nedir ?nace kodu sizin iş kolunuzdur mesela mobilyacıların nace kodu: 310101 numaralı koddur peki bu kodun açılımı nedir: BÜRO, OKUL, İBADETHANE, OTEL, LOKANTA, SİNEMA, TİYATRO VB. KAPALI ALANLAR İÇİN MOBİLYA İMALATI (TAŞ, BETON, SERAMİKTEN OLANLAR HARİÇ) (VESTİYER, DOSYA DOLAPLARI, MİHRAPLAR, MİNBERLER, KÜRSÜLER, ÖĞRENCİ SIRALARI, BÜRO TİPİ SANDALYE VE KOLTUKLAR, VB.)…bu kod ile bir arkadaşım girişimcilik desteğinden faydalandı ki kendisi uzun yıllar mobilya sektöründe işçi idi ama artık işinin patronu.Allah yolunu açık etsin.

Peki girişimcilik belgesini aldık şimdi ne yapacağız? Sıra firma kuruluşuna geldi şirketlerde anonim ve limited yani tüzel kişi ve kendi adınıza gerçek kişi olmak özere iki adımınız var , bunların olumlu veya olumsuz yönlerine girmeden direk kosgeb desteklerini anlatmak istiyorum eğer tüzel kişi kurarsanız ve projeniz gerse 10 bin tl destek alırsınız ama gerçek kişide 5 bin tl dir.

Firmayı kurdurdak sonra şirketlerde ticaret odası gerçeklerde esnaf odalarına kayıt yapıyorsunuz ,oda kaydı çok önemli yoksa kosgeb veri tabanına kayıt yapamazsınız. Oda kaydıda yaptıktan sonra bolca zaman geçireceğiniz kosgeb sitesiyle tanışma zamanınız gelmiş oldu.önce kosgeb veri tabanına üye oluyorsunuz veri tabanı size bir danışman atıyor. Mutlaka projelendirmeden önce bu arkadaşın gidip bir çayını için.

yapacağınız başvuruyu iki ayırayim biri geleneksel girişimciliktir burda kuruluş masrafları ve 2 yıl olmakla beraber yılda bir sgk ödemelerine ilişkin destek alırsınız bir diğeride ileri girişimcilik bu ise tüm geleneksel desteklerin yanında ekipman desteği sunar.tabi burdada yalnışa düşmemeniz için ileri girişimciliğinde kendi içinde ayrıldığını belirtmekte fayda var.

Nace kodunuza göre yani yapacağınız işe göre düşük,orta ve yüksek segmentere göre kosgeb destek vermektedir.yazı biraz uzadı daha sonradan yazmaya devam ederim aklınıza takılan soruları bana info@yeniyollar.com mail adresimden veya yeniyollar.com sitemdeki whats app butonundan yazabilirsiniz zamanım olduğu kadarıyla size yardımcı olmaya çalışırım

Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için kayıt olmalı yada üyemizseniz giriş yapmalısınız...

Yorumlar (0)

    Yorum Okuyabilmek için kayıt olmalı yada üyemizseniz giriş yapmalısınız...

Yazıyı Paylaş

Sende Tecrübeni Paylaş Ücretsiz