Oruç kim kimi tutar?

  1. kalkandır. Biriniz oruç tuttuğu gün kötü söz söylemesin ve kavga etmesin. Şayet biri kendisine söver ya da çatarsa: ‘Ben oruçluyum’ desin.

Oruç: Kim Kimi tutar ? sorusunun cevabı hadiste saklı bizim orucu değil orucun bizi tutması gereklidir . oruç sabahtan akşama aç kalmak değildir en azından mideyi aç bırakmak değildir diye düşünüyorum .

oruç dilinize oruç tutturmaktır kimsenin kalbini kırmamak ve kimse hakkında konuşmamak buğz etmemektir, birisi sizinleyken bunları yaparsa hadistede söylendiği gibi kendisine oruçlu olduğunuzu hatırlatarak uyarmak olmadı ordan uzaklaşmak yapılan ibadetin ciddiyeti için önemlidir.

Sonuçta ibadet önce Allah’ın rızasını sonrada ibadetin gereği olan sevap kazanmak için olduğunu unutmamak gereklidir.

“Kim, faziletine inanarak ve karşılığını Allah’tan bekleyerek Ramazan orucunu tutarsa, geçmiş günahları bağışlanır.” (Buhârî, Îmân 28, Savm 6)

Şüphesiz orucun karşılığını Allahtan bekleriz , yukarda anlattıklarım normaldede her müminde olması gereken hal ve hareketler olması gereklidir. şimdi diyebilirsiniz beş vakit namazı imamın arkasında kılıp tefecilik haksızlık hainlik yapanın olduğunu , tabi ki olacak unutmayın ki namaz kılmayıp nice hayır sevap işleyen var

Kuranda ;

“Ey insanlar! Şüphesiz sizi bir erkek ve dişiden yarattık. Tanışasınız diye sizi kavim ve kabilelere ayırdık. Allah katında en değerli olanınız O’na itaatsizlikten en fazla sakınanınızdır. Allah her şeyi hakkıyla bilmektedir, her şeyden haberdardır.” (Hucurât, 49/13)

Kalbinde Allah korkusu olan ,ondan en çok sakınan kişi Allah Katında en değerli olandır. Ramazanınız mübarek Orucunuz kabul olsun

Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için kayıt olmalı yada üyemizseniz giriş yapmalısınız...

Yorumlar (0)

    Yorum Okuyabilmek için kayıt olmalı yada üyemizseniz giriş yapmalısınız...

Yazıyı Paylaş

Sende Tecrübeni Paylaş Ücretsiz