THAİLAND-2

Thailand-2

 

Blog yazılarımıza uzun süredir ara vermiştik tekrar zaman buldukça yazmaya çalışacağım devamını getirmek istediklerimden biride Tayland seyahatim, korona belasından kurtulursak tekrar gitmeyi düşündüğüm ülkelerden biri insanları samimi, sıcak kanlı ve yardımsever insanlar en azından bana denk gelenler öyle idi.

Hangi ülkeye giderseniz gidin ‘’Türklerden uzak durun ‘’ terimini ne yazık ki bende altını çize size belirteceğim tabi bu söz size ilk başta biraz ters gelebilir, bana da ters gelmiş idi ve kötü bir deneyim ile tecrübe etmiş olduk. Yerel halkın daha faydalı olduğunu belirtelim dedikten sonra biraz da Tayland hakkında yazalım.

Biliyor musunuz; Tayland’da ikinci büyük din İslam’dır, 4 bin kayıtlı mescit olduğu söylenir ama yerel halk 8 binin özerinde irili ufaklı mescidin bulunduğunu belirtmişti. Şeyhülislam makamı vardır ve merkezi Bangkoktur,müsülmanları çok tatlıdırlar, bir akşam namazında mescitlerinde namaz kılma fırsatı yakalım coğrafyada ki genel insan yapı gereği kısa boyludurlar ve sakalları kösedir ona rağmen saklı bırakmak isterler , zaten bana göre tatlılıkları da oradan geliyor.

Dört rekât farzı 2 şer rekâtta kılmaları da bana ilginç gelmişti. Tüm ülkede çok iyi teşkilatlanmışlardır. Ülke de fakirlere, ihtiyaç sahiplerine herhangi bir afet kaza durumunda kendi aralarında yardım topluyorlar ve düzenle bir şekilde ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyorlar.

Bilirsiniz Türkiye de bir ara pos ile kartları nakite çevirme olayı var idi , işte bu işin aynı Türkler Thailand’da yapıyordular fakat küçük bir sıkıntıları var idi , Tayland makamları bu olayı tespit edince bizim Türkleri sınır dışı ettiler fakat bizim kiler başka bir yolunu bularak tekrar Thailan’da girmeyi başardılar ve aynı işte ısrar edince Tayland makamları bizimkileri içi tıktı buraya kadar hoş , hoş olmayan tarafı hapis cezası alan Türklerin suçlu iadesi anlaşması olmadığı için Türkiye’ye gelemedikleri. Hapishane koşullarının da pek hoş olmadığı söylentiler arasında idi.

Umarım sizi sıkmamışımdır, elimden geldikçe kısa tutmaya çalıştım

Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için kayıt olmalı yada üyemizseniz giriş yapmalısınız...

Yorumlar (0)

    Yorum Okuyabilmek için kayıt olmalı yada üyemizseniz giriş yapmalısınız...

Yazıyı Paylaş

Sende Tecrübeni Paylaş Ücretsiz